• JARNÉ DNI JAZYKOV Gymnázia v Tvrdošíne

• Dňa 26.3.2019 sme sa zúčastnili jazykovo-literárnej exkurzie v Banskej Bystrici. Keďže sme gymnázium, kde majú žiaci najväčší výber jazykov,  spomedzi ostatných gymnázií na Orave, práve v tomto bola táto exkurzia neobyčajná - zameranie na jazyky a kultúru krajín, v ktorých sa daný jazyk používa. Pracovníci Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, ktorá je o.i. sídlom mnohých jazykových centier ako Goetheho inštitút, Window of Shanghai, Alliance Française, Centrum hispánskej kultúry Vladimíra Olerínyho a ďalších, pripravili zaujímavý program.

Zistili sme, že čínština má na jedno slovné spojenie až 4 rôzne významy slova, podľa toho, ako slovo vyslovíme. Nemčina má veľké množstvo slávnych umelcov a tým pádom veľké množstvo originálnych textov. V španielskom oddelení sme si konečne objasnili, z čoho pripravíme paellu a ako to bolo so Sagradou Familiou. Naši najmladší sa zúčastnili francúzskej súťaže KvizKids. Taktiež môžeme spokojne prehlásiť, že v knižnici by sme sa nestratili a vedeli by sme nájsť rôzne oddelenia, ktoré potrebujeme v našom budúcom štúdiu. Po absolvovaní prezentácií o zahraničných kultúrach nasledovala prednáška o Štúrovcoch- nasledovníkoch Ľudovíta Štúra. Bola to prednáška najmä o zaujímavostiach z ich života, ktoré boli podané vtipnou formou. Slnečné počasie nás vylákalo aj na malú prechádzku k pamätníku SNP (Slovenského národného povstania), kde nám v skratke predstavili, aký bol hlavný motív výstavby práve v Banskej Bystrici a prečo použil architekt práve tento tvar. Pamätník slúži zároveň ako historické múzeum.

Jazykovo-literárna exkurzia v Banskej Bystrici sa vydarila, a na záver si želáme skorý návrat do tohto pekného mesta v srdci Slovenska.

Barča B. zo SXA

• 20. ročník súťaže Tvoríme vlastnú knihu

• Marec, mesiac knihy, je už síce za nami, ale nedá nám nespomenúť si na aktivitu, do ktorej sa počas marca každoročne zapájame.
            Tvoríme vlastnú knihu je medzinárodná slovensko-česko-poľská súťaž podporujúca tvorivosť a fantáziu detí. Úlohou jednotlivca/dvojice je vytvoriť ilustrovanú knihu s rozsahom do 30 strán. Téma 20. ročníka: ,,PUTOVANIE PO KRAJINE FANTÁZIE“ zaujímavé rozprávanie/ napínavý príbeh/ pútavá rozprávka/humor alebo dobrodružstvo...Pani Fantázii sa medze nekladú!
            Do 20. ročníka súťaže sa svojím príbehom Tajomstvo obrazu zapojili dve žiačky prímy A: Michaela Holubčíková a Lucia Nákačková.
            Úryvok: Dáša šprintovala dolu schodmi. Bola totiž presvedčená, že od dedka dostane iPhone X. Ale dedko držal v rukách niečo omnoho  väčšie. ,,Všetko najlepšie, moja princezná!“ povedal dedko. Dášin úsmev stvrdol. Bol to obraz!

Okrem dievčat máme v sekunde ešte jedného spisovateľa. Volá sa Ondrej Kázik a fascinujú ho komiksy. Vytvoril už dve knihy komiksov. Prvá kniha sa zaoberá životom rytierov a druhá, plná obrázkov, kvízov, kreatívnych úloh, vychádza z jeho obľúbenej počítačovej hry.

• Marek v reprezentačnom tíme SLOVAK LIONS

• Marek Vilčinský  - hokejista zo sekundy – sa počas minulého víkendu zúčastnil  medzinárodného hokejového turnaja City Cup v Chrudime. So siedmimi českými družstvami bojoval reprezentačný výber zo Slovenska  - Slovakia Lions. Vybojovali si 4. miesto. Súčasťou turnaja boli aj štafetové plavecké preteky.