• Súťaž mladých prekladateľov

     • Naše Gymnázium už tradične každý rok ponúka študentom možnosť vyskúšať si prácu prekladateľa v súťaži Juvenes Translatores, ktorá sa koná pod záštitou Európskej komisie. Tak aj 25. novembra zasadlo šesť odhodlaných a talentovaných súťažiacich k počítačom, aby sa popasovali s anglickým textom na tému zmeny klímy a udržateľného rozvoja. Bola to náročná úloha a každý vytvoril veľa originálnych prekladateľských riešení.

      Kvalita ich prác bola veľmi vyrovnaná, preto nebolo ľahké určiť autora najlepšieho prekladu za školu. Víťazkou sa stala Lucia Garbiarová. Srdečne blahoželáme!

      Všetky práce ešte postúpili do celoslovenskej súťaže. 

     • Cesta okolo sveta v kuchyni - Vianočné dobroty

     • Už vás nebaví variť dookola to isté? Chcete vyskúšať niečo nové a zároveň sa dozvedieť o krajine, z ktorej recept pochádza?

      Stačí vyplniť registračný formulár UNICEF-u. Každý piatok vám pristane v schránke jeden email. V každom emaile na vás bude čakať videorecept, informácie o krajine, z ktorej pochádza, ale aj príbeh detí z danej krajiny.

      Dobrú chuť :)

      https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScS_nnAichf_7iNIYBgM_TNDN8uklrYl_fYDPBXG4EMOay_aA/viewform

     • Olympiáda z anglického jazyka - školské kolo 2021

     • V 3. novembrovom týždni   prebehlo u nás školské kolo anglického jazyka. Študenti súťažili v 4 kategóriách 1A, 1B, 2A a 2B. 

      Všetci študenti prešli testovaním z gramatiky, slovnej zásoby, čítania s porozumením a počúvania. Keďže okresné kolo bude len písomná časť online, ústne kolo sa neuskutočnilo.
      V kategórii 1A- prima, sekunda sa zúčastnilo 21 žiakov, v kategórii 1B - tercia/kvarta -18 žiakov, v kategórii 1A -  I.A/II.A/KTA/SXA sa zúčastnilo 12 žiakov, v kategórii 2B - III.A/IV.A/SPA/OKA 15 žiakov. Účasť bola dobrovoľná.
      Organizátori súťaže boli Ing. Mgr. Žofia Dzuriková a Ing. Erika Kubošová, učiteľky anglického jazyka. 

      Víťazi školského kola v jednotlivých kategóriách:

      1A    Ema Slimáková     sekunda      
      1B    Oliver  Veselý        kvarta 
      2A    Anna Kozoňová    sexta
      2B    Adam Ferenčík     oktáva

      Študenti z prvých miest postupujú na okresné kolo. Gratulujeme všetkým víťazom.

     • UNICEF oslavuje 75 rokov

     • Pri príležitosti 75. výročia (1946 - 2021) vzniku organizácie vydala Mária Sliacka, výkonná riaditeľka Slovenskej nadácie pre UNICEF (sama desaťročie pracovala ako terénny pracovník), spomienkovú e-knihu POMOC CHUTÍ PO ARAŠIDOCH.
      V knihe nájdete množstvo informácií o pomoci vo svete, dobové svedectvá a fotografie z bývalého Československa, zaujímavé videá, dozviete sa, že aj nemožné je možné.

      • Tak schválne, uhádnete, ktorá obec z Oravy je na fotografii?
      • Prečo pomoc chutí po arašidoch?
      • Vedeli ste, že RNDr. Jozef Franzen, geológ a medzinárodný veľmajster v korešpondenčnom šachu, prežil a vyrástol vďaka mlieku od UNRRA?
      • Vedeli ste, že medzi Vyslancov dobrej vôle UNICEF patrili: Audrey Hepburn, Katty Perry, Liam Neeson, Leo Messi, Orlando Bloom, David Beckham či Jackie Chan?
      • Čo obsahoval balíček pomoci pre ČSR po 2. svetovej vojne?
      • Aký je život terénneho pracovníka UNICEF-u?
      • Verili by ste, že na Slovensku nepoznali kakao?

      Ak Vás niečo zaujalo, pozrite si e-knihu Pomoc chutí po arašidoch (stiahnuť si ju môžete na linku pod článkom). Niekoľko strán z e-knihy si môžete pozrieť na fotografiách.

      A možno sa rozhodnete pomôcť aj VY :)

     • iBobor 2021

     • Prednedávnom sa na internetovej stránke iBobor.sk uskutočnila zaujímavá informatická súťaž. Možnosť preveriť svoje logické schopnosti mali všetci žiaci školy. Výzvu nakoniec prijalo 121 odvážlivcov. Úspešným riešiteľom sa stal každý, kto získal aspoň 50 bodov (z 80). 

      Všetkým úspešným riešiteľov gratulujeme a pre víťazov v jednotlivých kategóriách pripravujeme aj vecné ceny.

      Mená výhercov môžte zatiaľ hádať, prezradíme vám ich tesne pred Vianocami.

      S9GGNSHPB9   _ D _ _       _ _ A N _ O víťaz v kat. Benjamín
      8YHS28CB6F    R _ _ O _ A _      _ L  _ _ _ K    víťaz v kat. Kadet
      P9CLEM8Z4X    _ _ N    _ U _ A   víťaz v kat. Junior
      D87DGRKJJ2    _ _ D _ E _      _ L _ O  víťaz v kat. Senior + celkový víťaz školského kola

       

     • eTwinning - Projekt ETHNO

     • Po úspešnom ukončení projektu World of Rhythm, za ktorý sme získali národný aj európsky certifikát kvality, nám Osnovna škola Zorke Sever z Chorvátska navrhla spoluprácu na projekte ETHNO.
      Z pôvodne dvoch partnerov sa počet rozrástol na sedem (2 slovenské školy, 1 poľská, 4 chorvátske).
      Projekt je zameraný na priblíženie folklóru a tradícií zúčastnených krajín. 
      Do projektu sú zapojení žiaci prímy a sekundy.

      V priebehu školského roka 2021/2022 budú realizované nasledovné aktivity: žiaci navrhujú logo projektu, výber najlepšieho loga (krajiny, projektu), maľovanie kostýmových predlôh (umelecký prejav), prezentácia žiakov partnerských škôl prostredníctvom videokonferencií a spoločných aktivít (kvízy a pod.), spev, tanec a/alebo hranie tradičnej hudby (nahrávanie videí), prezentácia tradičných hudobných nástrojov (prezentácia/video), tvorba hudobných kvízov o tradičnej hudbe svojho regiónu, spolupráca na Twinspace, výskum starých zvykov, prezentácia alebo popis zvyku svojho regiónu.

      Prvú aktivitu – návrh loga projektu – máme za sebou. Pozrite sa na krásne návrhy žiakov a zapojte sa do hlasovania. V stredu vyberieme dva návrhy, ktoré získali najväčší počet hlasov. Tie postúpia do medzinárodného hlasovania.
       
      Hlasovať môžete na odkaze nižšie.

     • Záložka do knihy spája slovenské školy

     • Téma 10. ročníka projektu bola našim študentom blízka.  8. novembra sme si pripomenuli 100.  výročie úmrtia oravského rodáka Pavla Országha Hviezdoslava. Práve diela, portréty, citáty z diel autora inšpirovali študentov pri tvorbe záložiek. Spoločne sme si pripomenuli osobnosť autora. 
      Spolupráca s Gymnáziom Juraja Fándlyho v Šali sa niesla  vo veľmi priateľskom duchu. Výmenu záložiek a darčekových predmetov prezentujúcich naše školy sprevádzalo aj srdečné prianie zdravia, možnosti prezenčného vzdelávania a tiež pozvanie na návštevu regiónu a školy.

     • 12. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá

     • Téma projektu Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní pripomína maliarsku paletu. Každý si, ako sa hovorí, prišiel na svoje. Obľúbená postava, príbeh, prázdniny u starých rodičov, zaspávanie s knihou v ruke...
      Našou partnerskou školu  sa stalo Gymnázium v Kojetíne. Okrem pekných záložiek sme od českých priateľov dostali knižné tipy, listy a fotografie kolektívov zúčastnených tried.
      Ďakujeme našim ,,záložkovým priateľom“ (ako nás milo nazvali) za spoluprácu.

    • PSYCHOLÓG NA NAŠEJ ŠKOLE
     • PSYCHOLÓG NA NAŠEJ ŠKOLE

     • Školská psychologička Mgr. Žaneta Migová je k dispozícii žiakom, pedagógom a rodičom každý pracovný deň osobne vo svojej miestnosti – knižnici (oproti riaditeľni). V prípade záujmu o konzultáciu je lepšie vopred sa dohodnúť osobne alebo prostredníctvom e-mailu.

      KONTAKT:  skolskypsycholog@gymts.sk   z.migova@gymts.sk
     • Nadpis

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.