• CvoHol-ky na Grandfinále v ,,Stovežatej“

     • Po úspešnom absolvovaní nominačného a krajského kola (celý stredoslovenský kraj) v súťaži Prezentiáda 2022 sa 21. 4. 2022 naše CvoHol-ky predstavili publiku a porote na Gradfinále Prezentiády v Kongresovom centre v Prahe.
      Do Grandfinále sa dostalo 36 víťazných tímov z ČR a SR. Súťažiaci boli v dopoludňajšej časti rozdelení do 3 skupín po 12 tímov, kde sa predstavili s novou prezentáciou. Z tém HEURÉKA a NIEČO NAD NAMI si CvoHol-ky vybrali tú druhú. Krásnym posolstvom a hlavnou myšlienkou ich prezentácie bolo, že hviezdou môže byť každý z nás, že najjednoduchšia cesta nie je jediná cesta, že sa nemusíme báť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Podobne ako Andersenovo škaredé káčatko, ktoré každému padlo do oka ako prvé, no zatiaľ ešte nevedelo, že sa za svoju inakosť nemusí hanbiť. Inšpiráciou pre nás môžu byť nielen umelci, športovci, ale aj rodina, susedia, každý z nás  možno  niekoho v živote motivuje. Asi najviac oslovila myšlienka, že keď sa spojíme, žiara každého z nás sa znásobí.
      Dievčatá a tiež ďalší súťažiaci (okrem víťazov) získali Certifikát, ktorý potvrdil ich skvelé prezentačné zručnosti v rámci rovesníkov z oboch republík.
      Čo súťažiacim Prezentiáda dala:

      • možnosť pracovať na svojich zručnostiach,
      • možnosť vidieť a inšpirovať sa prácou iných tímov,
      • rozvíjať kontakty,
      • získať spätnú väzbu a cenné rady porotcov profesionálne pracujúcich v oblasti prezentovania, etikety, networkingu...

      Porotcovia a usporiadatelia Prezentiády (v úvode aj závere) vyzdvihli úroveň prezentačných zručností súťažiacich, hovorili o dôležitosti rozvíjania prezentačných zručností ako jednej z kľúčových kompetencií. Spomenuli tiež dôležitosť networkingu (sieťovania). Ide o proces udržiavania vzťahov, v ktorých vzájomná výmena informácií podporuje rast a úspech, zlepšuje uplatnenie v spoločnosti.
      Dievčatám za skvelú reprezentáciu ďakujeme a želáme veľa ďalších podnetov v ich osobnom raste.
       

     • Regionálne kolo HK

     • Evka a Martin získali po dva diplomy z jednej súťaže

      V piatok 22. apríla sa v Dolnom Kubíne konalo regionálne kolo Hviezdoslavovho Kubína vo IV. kategórii. Naši dvaja účastníci si odniesli štyri diplomy. Okrem tradičného 1. miesta (Martin Lorinc - oktáva) v prednese prózy a pekného 2. miesta (Evka Dobrovolská - kvinta) v prednese poézie - obaja postupujú na krajskú súťaž do Martina (do Martina postúpila nedávno v II. kategórii prednesu poézie aj Klaudia Jandurová z prímy) - získali obaja vo svojich kategóriách aj cenu diváka v konkurencii 25 recitátorov z celej Oravy. Tešíme sa a srdečne blahoželáme!

     • Projekt ETHNO (eTwinning) sa dostáva do záverečnej fázy

     • Informovanie verejnosti o aktivitách žiakov v projekte eTwinning je jednou z úloh projektu.
      Projekt ETHNO sa dostáva do finálnej fázy. Záverečným výstupom je zaspievať pieseň, ktorú navrhne partnerská škola, v ich rodnom jazyku. Pred nami stála výzva v podobe dvoch chorvátskych piesní – Ja posijah repu (spieva sa v nej o protirečení žene mužovi, kde to muž vzdáva, nech sa stane prianie ženy) a Lijepa Kata (k tejto piesni je aj tanec, kde je na čele krásna Kata, ktorá spieva, že keby mala čierne oči...). Našou výzvou pre chorvátske školy bola pieseň Pokapala na salaši slanina (zaspievali sme ju v podobe kánonu). Ako sa chorvátski žiaci ,,popasovali“ so slovenskou piesňou a naši s chorvátskou, uvidíte vo videách.
      Čo všetko sme dokázali:
      •    vytvorili sme návrhy moderného oblečenia s ľudovými motívmi,
      •    zorganizovali sme v škole fašiangový pondelok s ochutnávkou fašiangových jedál,
      •    vyskúšali sme si rapkáče, hru na drumbli, práskanie pastierskym bičom,
      •    nacvičili sme piesne: Fašiange sa krátia, Pokapala na salaši, Ja posijah repu,
      •    zdobili sme veľkonočné medovníčky, vyskúšali sme si veľkonočnú šibačku,
      •    o všetkých aktivitách vytvárame prezentácie, videá, plagáty, kvízy (komunikácia v anglickom jazyku).
      Čo nás čaká:
      •    nácvik piesne Lijepa Kata,
      •    dielne v Múzeu oravskej dediny v Zuberci, návšteva Oravského hradu (etnografická expozícia),
      •    a hádam aj certifikát.

     • Majstrovstvá Oravy v šachu

     • Vadym Yermolaiev, Dario Palider a Pavol Bistar reprezentovali naše gymnázium na obnovených majstrovstvách Oravy

      V kokurencii 38 starších žiakov (naši šachisti budú v tejto kategórii ešte ďalšie tri roky, takže patrili k tým najmladším) sa najviac darilo Vadymovi, ktorý získal 4,5 boda a skončil na 9.  mieste (pre porovnanie: na 3. miesto stačilo 5 bodov).

      celkové výsledky si môžete pozrieť tu: 

      https://chess-results.com/tnr626259.aspx?lan=4&art=1&turdet=YES

      (pri kliknutí na konkrétneho hráča sa vám zobrazia všetky jeho zápasy)

     • Dejepisná súťaž gymnázií ČR a SR (Cheb)

     • V Žiline si naši žiaci zmerali vedomosti z obdobia 2. svetovej vojny so žiakmi z 20 gymnázií Žilinského samosprávneho kraja. Gymnázium v Tvrdošíne reprezentoval 3-členný tím – Matúš Krupa, Samuel Muščík a Slávka Podbieľančíková. Pre Gymnázium v Tvrdošíne vybojovali  2. miesto a postup do finále v Chebe.

      Trojici výhercov, ktorí sa dejepis učia srdcom, gratulujeme a prajeme veľa úspechov  v Čechách.

     • Víťazstvo v 13. ročníku súťaže prezentačných zručností - Prezentiáda 2022, krajské kolo

     • V piatok 1. apríla (nežartujeme) sa na Gymnáziu Ľ. Štúra vo Zvolene uskutočnilo krajské kolo Prezentiády 2022. V kategórii ZŠ súťažilo 12 tímov. Vybrať víťaza spomedzi zaujímavých prezentácií nebolo jednoduché. Slovami Victorie Sanislovej (Prezentiada): ,, Po dvanástich zaujímavých a vypracovaných prezentáciách sa porota začala radiť, a aj keď každý tím samozrejme prišiel zvíťaziť a postúpiť, no porota musela vybrať top 3. Aj keď výsledky boli tesné, víťazstvo si z krajského turnaja Prezentiády v Banskej Bystrici zaslúžene odniesol tím CvoHol-ky z Tvrdošína.

      Názov CvoHol-ky v sebe ukrýva priezviská dvoch dievčat – Barborky CvoligovejMišky Holubčíkovej. Vybrali si tému Čo by bolo, keby... Vo svojej prezentácii sa zaoberali otázkou: Bolo by dobré, keby sa sny stali realitou, alebo by sny mali ostať snami? Ich úsilie a sen uspieť sa stal skutočnosťou. Na dievčatá v najbližších dňoch čaká nová téma a 21. 4. 2022 Grandfinále v Prahe.

      Za skvelú reprezentáciu CvoHol-kám ďakujeme a želáme veľa úspechov!

      Viac informácií na: https://prezentiada.cz/novinky/2671?-prezentiada-vzdy-bude-moja-oblubena-co-by-bolo-keby))

       

      A čo  je vlastne Prezentiáda?

      Prezentiáda je súťaž v prezentačných zručnostiach určená študentom stredných a základných škôl. Súťaž podporuje: tímového ducha, kreatívnu tvorbu, vyjadrovanie, vystupovanie a ďalšie životne dôležité schopnosti človeka. Snaží sa v študentoch vzbudiť zdravé sebavedomie a zbaviť ich strachu z vyjadrovania vlastných názorov.

      Súťaží sa vždy v tímoch (2 – 3 členovia). Študenti si vyberú jednu z dvoch zadaných tém, vytvoria prezentáciu a predvedú ju v jednotlivých kolách.

      Súťaž je jedným z projektov spolku Student Cyber Games. Prezentiáda už má za sebou 12  úspešných ročníkov.

       

       

     • Tvoríme vlastnú knihu

     • Krajská knižnica v Žiline vyhlásila XXIII. ročník medzinárodnej slovensko-česko-poľskej súťaže TVORÍME VLASTNÚ KNIHU. Téma: O čom šumia stromy.

      Mladí autori stáli pred neľahkou úlohou. Do súťaže sa posiela ilustrovaná kniha v rozsahu 10 – 30 strán.

      Hodnotí sa: obsahová kvalita, zhoda s tematickým zadaním, originalita príbehu, estetika, výtvarné cítenie a nápaditosť. Súťaží sa v troch kategóriách.

      Naše gymnázium bude v 2. kategórii národného kola reprezentovať kniha Mišky Holubčíkovej a Niky Pavčovej s názvom Kniha so šťastným koncom. Ste zvedaví, ako sa hlavným hrdinom podarilo zachrániť les? Neprezradíme, ale ponúkame k nahliadnutiu niekoľko obrázkov.

     • Biblická olympiáda

     • Naši žiaci sa v dekanátnom kole biblickej olympiády v obidvoch súťažiacich kategóriách umiestnili na prvom mieste.

      V kategórii ZŠ - Stela Laurinčíková, Sabína Ferenčíková, Michal Tuhý,
      v kategórii SŠ - Ivona Maďarová, Anna Mária Hrubcová, Samuel Muščík.


      Srdečne im blahoželáme a želáme veľa úspechov v diecéznom kole.

     • Nadpis

     • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.