• Správy  z Oravskej knižnice #4

      • Deň detí  knižnici. Na Detskom oddelení sme pre šetky deti pripravili deň plný cien z Kolesa šťastia. Každý, kto 1. júna prinesie na Detské oddelenie svoju obľúbenú knihu, môže si zatočiť kolesom šťastia a vyhrať tak peknú cenu. Ak radi čítate, neváhajte a príďte sa pochváliť a vyhrať pekné záložky, magnetky, hry, alebo členské zadarmo. Detské KOLESO ŠŤASTIA sa už točí.
      • V mesiaci jún sme pre erejnosť a školské skupiny pripraili 3 zaujímaé výstavy:
       • Na Detskom oddelení je pripravená výstava Leporelo #STOPONLINEGROOMING. Je to zaujímavá edukačná výstava, ktorú vám ponúkame v spolupráci s IPčkom. Je na aktuálnu tému kampane STALO SA TO, ktorá poukazuje na fenomén kybergroomingu, sexuálneho zneužívania a vykorisťovania mladých ľudí v online priestore.
       • Na vonkajšej terase na Oddelení beletrie nájdete od 4. júna výstavu Chránené vtáčie územie Horná Orava a Život v Záchrannej stanici v Zázrivej. Výstavy pre vás pripravila naša knižnica v spolupráci so Správou CHKO Horná Orava a Záchrannou stanicou pre zranené živočíchy v Zázrivej.
       • V spoločenskej a výstavnej miestnosti na II. poschodí je pripravená interaktívna výstava Andrey Nociarovej Mirjanskej s názvom Dialóg. Veľkoformátové maľby na plátno prezentujú ľudské telo, ale aj komunikáciu a jej formy. Výstava bude sprístupnená 4. júna a budete si ju môcť pozrieť do konca júna.
      • Pre školy sme spustili aj súťaž Komora babky Želky. Je to torivá súťaž pre deti 2. a 3. ročníka ZŠ, ktorú sme pripravili v spolupráci so spisovateľkou Katarínou Mikolášovou. Úlohou detí je dotvoriť alebo ilustrovať príbeh podľa lastnej fantázie a vyhrať tak zaujímavé vecné ceny. Súťaž trá do 21. júna. Všetky info nájdete tu: https://oraskakniznica.sk/sutaz-komora-babky-zelky/
      • Pre verejnosť a starších žiakov a stredoškolákov pripravujeme aj júnové popoludňajšie akcie po 16-tej hodine:
       • Na Medarda 8. júna popoludní to bude beseda Kde bolo, tam bolo spojená s autorskou čítačkou a autogramiádou Jozefa Medarda Slovíka a jeho víťaznej Knihy Oravy 2020 Gorazd Karol a zázračná bylina. Hosťom besedy bude aj ilustrátor Miroslav Knap.
       • V utorok podvečer 29. júna privítame na terase beletrie cestovateľa Tomáša Točeka, ktorý bude rozprávať o dvoch najkrajších trekoch po Islande Laugavegur a Fimmvörðuháls. Súčasťou podujatia Island s batohom bude aj premietanie fotografií z treku.
     • IQ olympiáda - výsledky

     • Celkom sa v kategórii Kategórii B (2. stupeň ZŠ a zodpovedajúce ročníky osemročných gymnázií) do súťaže zapojilo 9 222 riešiteľov, z toho v našom kraji 1464.

      Medzi 75% najlepších riešiteľov školského kola patria:


      1.     Zumrik, Timotej     kvarta     (kvantil - kraj 95.01, kvantil - celkom 95.05)     
      2.     Kováč, David     tercia    
      3.     Zumrík, Thomas     tercia  
      4.     Holubčíková, Michaela     tercia    
      5.     Kojdová, Marianna     príma    
      6.     Jaško, Tibor     sekunda   
      7.     Jarošova, Alexandra     sekunda

      Uznanie a pochvala patrí aj ďaším, ktorí sa zapojili do súťaže:

      Drndášová  Nela príma, Ferenčíková Sabína sekunda, Laurinčíková Stela sekunda, Lukáčiová Zuzana príma, Slimáková Ema príma, Žilincová Ema sekunda     

     • LEPŠÍME SA, VŠETCI SPOLU...

     • V hodnotení INEKO, ktoré každoročne zostavuje rebríček najúspešnejších škôl v rámci jednotlivých krajov, sme výrazne postúpili a umiestnili sa lepšie ako niektoré okolité gymnáziá. Aktuálne sme v zelenej zóne – škola s dobrými výsledkami žiakov.

      A čo sa hodnotilo? Napríklad aj mimoriadne výsledky študentov vo vybraných súťažiach, predmetových olympiádach, medzinárodných projektoch a programoch, prijímanie na vysoké školy, maturita...
                                                                                         

                                                                                                             TEŠÍME SA, SPOLU S VAMI...