• Deň učiteľov

     • Náš tohtoročný Deň učiteľov bol trošku netradičný. Študentom napadlo, žeby sme sa mohli nachvíľu cítiť ako študenti, a my sme si povedali, že ani naopak to nebude zlé. A tak sme prišli oblečení ako študenti a oni zas prišli oblečení ako my. Príjemnú atmosféru obohatili študentské výrobky pre učiteľov a ich milé diplomy so spätnou väzbou pre každého učiteľa. Ďakujeme a prajeme krásny Deň učiteľov všetkým kolegom aj v iných školách.

     • Úspech v olympiáde

     • Ďakujeme za prípravu a skvelú reprezentáciu v dekanátnom kole v Trstenej. Staršie dievčatá získali 1. miesto a budú nás reprezentovať 17. 4. 2024 v Spišskom Podhradí na diecéznom kole.

     • Sára vyhrala okresné kolo HK

     • Sára Mrázeková (sekunda A) dnes zvíťazila v III. kategórii prednesu prózy a postúpila na krajskú súťaž Vajanského Martin. Okrem nej priamo do Martina (ako účastník vlaňajšieho celoslovenského kola) postúpil aj Adam Drndáš v IV. kategórii prednesu prózy. Obom našim recitátorom k postupu srdečne blahoželáme.
     • 2. kolo simulovaných študentských volieb

     • Zajtra (26. 3. 2024) sa aj našej škole uskutočnia simulované študentské voľby prezidenta SR. 2. kolo. Počas prestávok (začíname až po druhej hodine) môžu študenti, ktorí už majú 15 rokov, prísť do USA a dať svoj hlas niekomu z dvoch kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola. Tešíme sa na hojnú účasť!

     • Máme zlato

     • Máme na škole ZLATO!

      Študenti Gymnázia v Tvrdošíne majú veľa možností pracovať v projektoch, a tým sa zdokonaľovať a zlepšovať v mnohých oblastiach. Jedným z takýchto projektov je aj Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE).  Podporuje mladých ľudí v dlhodobom rozvoji vo viac ako 130 krajinách už od roku 1956. Mladí ľudia sa v rámci tohto projektu venujú dobrovoľníctvu, športu a rozvíjaniu talentu na troch úrovniach: BRONZOVEJ, STRIEBORNEJ A ZLATEJ.

      Po ich absolvovaní získajú významný medzinárodný certifikát. DofE sa realizuje v 140 krajinách sveta a ročne ho absolvuje viac ako 1,3 milióna mladých ľudí, vďaka čomu ho uznávajú špičkové svetové univerzity a takisto najväčší svetoví zamestnávatelia pri prijímacích pohovoroch. Len približne 3% zapojených dosiahne zlatú úroveň.

      PRETO JE PRE NÁS VEĽKOU CŤOU, ŽE AJ MY MÁME NA ŠKOLE ZLATO!

      Podarilo sa ho získať žiačke oktávy, Anne Márii Hrubcovej, ktorá si toto prestížne ocenenie prebrala 19. marca 2024 spolu so 160 študentmi z celého Slovenska v priestoroch historickej budovy NR SR v Bratislave. Na tejto výnimočnej ceremónii boli prítomné známe slovenské osobnosti, ako aj veľvyslanec Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku, Nigel Baker.

      Anne Márii srdečne blahoželáme!

      S láskou gymnázium

     • Simulované študentské voľby prezidenta SR

     • 1. KOLO

      Zajtra (19. 3. 2024) sa aj našej škole uskutočnia simulované študentské voľby prezidenta SR. Počas všetkých prestávok môžu študenti, ktorí už majú 15 rokov, prísť do USA a dať svoj hlas niekomu z kandidátov. Tešíme sa na hojnú účasť!

     • Euroscola

     • Beseda s podpredsedom Európskeho parlamentu v Štrasburgu

       

      Dňa 28.2.2024 sme sa stretli s europoslancom a aktuálne jedným z podpredsedov Európskeho parlamentu Martinom Hojsíkom.

      Moderátorka z našich študentských radov mala veľmi dobré otázky. Jednou z nich otvorila zaujímavú tému o pesticídoch. Sú nepochybne nebezpečné. Pán Hojsík navrhoval pomáhať farmárom nahradiť tieto produkty menej chemickými. Ako príklad uviedol rastlinu vinič. „Máme škodcu, a klasický prístup je, že sa vinič postrieka. Alternatíva, ktorú používajú francúzski pestovatelia, je bzučiaca krabička, ktorej zvuk simuluje samčeka značkujúceho si teritórium, aby samček škodcu, ktorý priletí do vinohradu usadiť sa, bral územie za obsadené a odletel inam. Aké jednoduché, však?“ Následne dodal, že príroda je v tomto smere najúžasnejšia inšpirácia, s čím sme mnohí súhlasili.

      Pán europoslanec spomenul aj slovo „Brownfield“ a vysvetlil, že sa snaží docieliť aby krajiny stavali viac na takýchto územiach, ktoré boli používané napr. fabrikami.

      Hojsík nás taktiež vyzval: „Choďte voliť, ale nekončite pri tom, že pôjdete voliť. Kontrolujte nás!“

       

      Zdieľal s nami aj osobnejšie záľuby, čím nám pomohol stotožniť sa s ním ako s bežným človekom. K tým patrí hlavne skialpinizmus a vysokohorská turistika. Práve z toho naberá veľké množstvo energie a dodal vetu, ktorá mňa ako Slováka určite zahriala pri srdci: „Ja som bol, okrem Antarktídy, na všetkých kontinentoch a v žiadnych horách sa nedá načerpať toľko energie ako na tých slovenských“.

       

      Záverečné povzbudenie, ktoré vyjadril slovami T.G. Masaryka: „Nebát se a nekrást!“ doplnil: Máte úžasný potenciál a preto dokážete všetko, čo budete chcieť. Zamerajte sa na činnosti, ktoré vás budú nielen živiť, ale aj baviť. Beseda bola veľmi zaujímavá a bolo nám úprimne ľúto, že sme na ňu nemali viac času, ale sme radi, že sme sa na nej mohli zúčastniť a zúročiť našu projektovú prácu na EUROSCOLE.

     • Euroscola

     • Blízka návšteva z krajského mesta

      Účasť na projekte Euroscola je výborná príležitosť na stretnutie nielen s europoslancami ale aj s lokálnymi zástupcami občanov. Naše pozvanie na diskusiu venovanú európskym projektom a téme „Moja mapa Európy – naša spoločná zodpovednosť“ prijala predsedníčka žilinského samosprávneho kraja, pani Erika Jurinová.

      Akcia sa konala 27. februára 2024 u nás na Gymnáziu v Tvrdošíne. Návšteva nás veľmi potešila a moderátori z nášho projektového tímu sa postarali o to, aby sme sa dozvedeli čo najviac podstatných informácií.

      Pani predsedníčka nám priblížila čo obsahuje jej práca – tŕnisté i príjemné povinnosti. Dozvedeli sme sa, že financie z eurofondov pomohli pri vybudovaní telocvične pre hendikepovaných v Dolnom Kubíne. Špecifický sektor o ktorý sa VÚC stará je doprava a cesty. No zistili sme aj to, že cesty I. triedy na ktoré veľa ľudí nadáva nepatria VUC. Prezradila nám plán ako zlepšiť infraštruktúru nielen v Žiline, a veľmi jej záležalo na tom, ako inšpirovať mladých ľudí, aby ostali študovať na Slovensku. Okrem modernizácie škôl, ktorej príkladom je aj naše gymnázium, poukázala napr. na strednú zdravotnú školu v Liptovskom Mikuláši, ktorú sa im nedávno podarilo zrekonštruovať.

      Orava a aj naša škola sú blízke jej srdcu, pretože je to naša rodáčka a jej dcéry svoj stredoškolský život trávili práve v našich laviciach. Možno aj preto bolo pre ňu prirodzené rozprávať s nami otvorene a podeliť sa aj o radosti zo súkromia, čo robí vo voľnom čase a ako trávi čas z rodinou.

      Tešíme sa, že pani predsedníčka rozšírila naše poznatky a prispela k vytvoreniu lepšieho obrazu o prínose eurofondov pre našu krajinu. Jej návšteva prispela k rozmanitosti našej projektovej skladačky.
       

     • UNICEF

     • Hodina s koordinátorom Unicef v rámci programu Škola priateľská k deťom. Dozvedeli sme sa o aktivitách Unicefu, konkrétnej pomoci krajinám, o právach detí, hľadali sme informácie na uvedených sociálnych sieťach. Ďakujeme

     • 2 %

     • Vážení rodičia a priatelia školy,

      pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2 %, alebo 3 % z dane!

      Tieto prostriedky chceme využiť na modernizáciu materiálneho a technického vybavenia školy. Aj vďaka týmto zdrojom sme vybudovali nové šatne, nové učebne informatiky, vymenili tabule vo všetkých triedach a postupne budujeme oddychové zóny, kde žiaci môžu tráviť čas počas prestávok.

      Ak sa rozhodnete darovať nám 2 % zo svojich daní, postup nájdete tu

     • Zmudri

     •  

      Naša II. A, kvinta, sexta, septima a III. A sa zúčastnili na workshope s názvom Kritické myslenie a sociálne siete.

      Cieľom bolo vybudovanie stratégií, ktoré žiakov vedú ku kritickému rozhodovaniu - komu a čomu budem, resp. nebudem, na sociálnych sieťach veriť.

      Žiaci v rámci workshopu pracovali v tímoch s konkrétnymi  príspevkami, hodnotili ich a prezentovali svoje zistenia.

      Lektorom tohto podujatia bol Filip Mroč.

      Ďakujeme👏

     • Beseda s europoslancom

     • Dňa 12.2.2024 sme sa stretli s europoslancom Vladimírom Bilčíkom. Beseda bola tento krát vedená vo forme online cez zoom a zúčastnili sa na nej žiaci zo Sexty, I.A a II.A na našom tvrdošínskom gymnáziu. Vzhľadom k online prevedeniu a pripravenosti pána Bilčíka, mal každý z nich priestor zapojiť sa aktívne. Cez aplikáciu Mentimeter sme sa pýtali na to, čo nás zaujíma a taktiež padli otázky, ktoré pre nás pán europoslanec pripravil. Vďaka tomu sa zúčastnili aj tí žiaci, ktorí by za normálnych okolností nemali toľko odvahy. Aby tej interakcie so žiakmi nebolo málo, prijali sme súťažnú výzvu, ktorú pre nás pán Vladimír Bilčík pripravil. S výhrami, samozrejme. Gratulácia Alici za prvé miesto, Sofii za druhé a Zoji s Viky za tretie, všetky odnášajúce si krásne tašky. Táto beseda bola veľmi náučná a hlavne nám ukázala ako byť v priestore online v bezpečí. Pán europoslanec vysvetľoval rôzne rozdiely medzi tým čo je fakt, a tým čo je len názor. Odpovedal nám napríklad aj na to, či umelá inteligencia môže pomôcť šíreniu dezinformácií: „Umelá inteligencia nám pomáha, avšak keď sa dostane do zlých rúk, môže šíreniu dezinformácii výrazne dopomôcť. Preto by sme mali byť opatrní a overovať si informačné zdroje, z ktorých čerpáme“.

      Dotkli sme sa tiež prístupových rokovaní krajín, ktoré majú záujem byť súčasťou Európskej únie – keďže pán Bilčík pracuje o.i. ako stály spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko.

      Jemne sme zahrali aj na zelenú nôtu, a síce, zaujímalo nás to, že už roky sa hovorí o konci sťahovania europoslancov  medzi Bruselom a Štrasburgom. Pravdepodobne sa takto mohlo ušetriť až 23 mil.EUR ročne. Kedy sa tak stane? Nuž, pán poslanec ocenil túto otázku a pobádal nás, aby sme sa na to pozreli očami povojnovej Európy, keď sa Štrasburg stal miestom tzv. francúzsko-nemeckého zmierenia. Toto gesto znamenalo, že aj niekdajší rivali sa dokážu pre dobro ľudí spojiť a spolupracovať. A je tomu tak dodnes.

      Na záver nás motivoval svojím študentským príbehom, aby sme sa nenechali znechutiť neúspechom, a aby sme prekážky zdolávali poctivou prácou. Rozumné je klásť si realistické ciele a postupne sa k nim približovať. Neskracovať si cestu, byť na seba primerane náročný a učiť sa práve teraz „čo to dá“. On sám ponúka silný príklad ako požiadať o štipendium, študovať na prestížnych zahraničných univerzitách a vyučovať na filozofickej fakulte UK. Tešíme sa, že sme mali možnosť diskutovať s rozhľadeným politikom práve na tému nášho projektu Moja mapa Európy – naša spoločná budúcnosť. Táto beseda bola veľmi zaujímavá a ponúkla nám aj veľa vedomostí ohľadom Európy a Európskej únie.


      Názory účastníkov:

      Mne sa to páčilo - bolo to skvelé aj cez online platformu. Síce som kvíz na konci nevyhrala, ale pamätám si doteraz to, kedy sú voľby do Európskeho Parlamentu.
                                                                                                                                                            Evka    Sexta

      S dezinformáciami na internete sa stretávam často. Najzaujímavejšia vec na stretnutí bola tá, že sme mali súťaž prostredníctvom ktorej sme sa dozvedeli nové veci ohľadom nadchádzajúcich eurovolieb. Zaujalo ma tiež to, že budú voľby a že sme mohli vyjadrovať svoje názory elektronickou formou.

                                                                                                                                                             Timea     I.A

      Páčilo sa mi, že mal pán poslanec Bilčík pre nás pripravené aj úlohy, súťaž.  Keď povedal, že ak sa stretneme s dezinformáciou, máme ju nahlásiť . Bola to pre mňa zaujímavá informácia a súhlasím s ňou-samozrejme ak to mám overené.                                                                                                 Zuzana   I.A

      Súťaž sa mi páčila , bolo to zaujímavé spojenie súťaže spolu s informáciami, ktoré sme sa dozvedeli. Podľa mňa najzaujímavejšia vec bola keď sme používali stránku Menti.com , kde sme sa zapájali a odpovedali na otázky, ktoré nám dali. Dozvedela som sa ako to chodí v parlamente, z koľkých členov sa skladá a hlavne o tom, aby sme nešírili dezinformácie a ako sa voči tomu postaviť.

      Kristína   I.A
                                                                                                                                                                               

     • Beseda s europoslankyňou

     • Dňa 2.2.2024 nás navštívila europoslankyňa Miriam Lexmann. Po úvodných slovách sme si so záujmom vypočuli jej osobný príbeh. Moderovaná diskusia priniesla bohaté ovocie. V diskusii sme ju priam zahrnuli otázkami. 

      Spoznali sme jej postoj k ľudským právam a akými spôsobmi za ne bojuje. Podľa jej slov, ochrana ľudských práv a dôstojnosť človeka by mala byť primárnym cieľom každého politika, nielen na európskej úrovni ale aj v domácej a zahraničnej politike. 

      Dozvedeli sme sa bližšie o menšine Ujgurov v Číne. Bolo šokujúce počúvať ako  musia títo ľudia vykonávať nútené práce v  pracovných táboroch v Sin-ťiangu. Pani Lexmann sa aktívne venuje boju nielen za ľudské práva Ujgurov, ale aj iných skupinových menšín v rôznych krajinách, v ktorých je hlboký dešpekt k dôstojnosti človeka. 

      Dotkli sme sa tiež témy AI a jej používania. Pani europoslankyňa vysvetlila zámer europarlamentu pri schválení zákona, ktorý má zabezpečovať našu bezpečnosť na sociálnych sieťach. Upriamila pozornosť na nebezpečenstvo aplikácií, ktoré lákajú na lacný nákup. Vedeli ste, že v skutočnosti draho platíte? Čím? Osobnými údajmi v elektronickom zariadení – mobile, tablete, počítači. Toto kybernetické riziko nie je ľahostajné Európskej únii. Treba byť rozvážny pri každom kliknutí. Mohlo by sa zdať, že ochrana zariadení nám komplikuje život, je však dôležitá.

      Slobodný prístup k médiám umožňuje vyjadriť názor na rôzne témy. Každý máme moc – nešíriť hoaxy a predovšetkým zdieľať pravdu. Prístup k informáciám je len jedna časť našej zodpovednosti za „Moju mapu Európy“(téma nášho projektu). Mladí ľudia majú a mali by mať odvahu zaujať a vyjadriť postoj k aktuálnemu dianiu doma i vo svete. V tom je naša sila.

      Prezradila nám ako vyzerá jej deň v europarlamente, koľko sa nacestuje a ako dlho trvajú zasadania. Jej osobné záujmy nezostali pred nami tajomstvom - napríklad cyklistika. 

      Ku koncu besedy sme mali šancu súťažiť. Všetci sme si odniesli aj jej povzbudivé slová:

      „Venujte svoju pozornosť tomu, čo chcete vo svete zmeniť. Nesústreďte sa na to, kým sa chcete stať. Pokiaľ budete sledovať svoj cieľ, cesta k nemu sa určite objaví.“

     • Galéria

     • Galéria v Dolnom Kubíne a súčasné výtvarné umenie - Marek Ormandík + svetová fotografia Vladimír Židlický.

    • Nadpis

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.