• NÁBOJ JUNIOR (matematicko-fyzikálna súťaž)

     • Dňa 22.11.2019 sme sa zúčastnili matematicko-fyzikálnej súťaže NÁBOJ JUNIOR v Trstenej.
      Reprezentovali nás dve družstvá v zložení : Romana Balleková, Kristína Cvoligová,  Monika Hažlinská, Annamária Hrubcová, Alexandra Matisová, Nina Suľová, Adam Drndáš a Lukáš Pánik (študenti tercie a kvarty). Jedno z našich družstiev obsadilo v konkurencií 15 tímov, pekné piate miesto a za tretím víťazným tímom stratili iba bod. Všetkým gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy.

     • KTO JE U NÁS NAJLEPŠÍ V ANGLIČTINE?

     • Dňa 20.11. 2019 sa konalo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Do súťaže sa zapojilo 28 žiakov prakticky zo všetkých tried, ktorí majú radi tento jazyk a pre svoje zlepšenie sa mu venujú aj mimo školy – vo svojom voľnom čase. Komu sa darilo najlepšie? Tu sú výsledky:
      Kategória 1A: 1. Oliver Veselý, SKA
                             2. Samuel Branický, SKA
                             3. Tibor Jaško, PRA

      Kategória 1B: 1. Anna Kozoňová, KVA
                             2. Anna Mária Hrubcová, KVA
                             3. Nina Suľová, KVA

      Kategória 2A: 1. Alena Hladká, SXA
                             2. Zuzana Staroňová, SXA
                             3. Tímea Hučalová, SXA

      Kategória 2B: 1. Alex Ončák, III.A
                             2. Zuzana Tarajová, IV.A
                             3. Katarína Káziková, OKA

      Víťazom blahoželáme!
      Tí, ktorí získali prvé miesto, nás budú reprezentovať na okresnom kole, ktoré sa bude konať 15. januára 2020. Budeme im opäť držať palce.

     • Euroscola s Ivanom Štefancom

     • Naše gymnázium zažilo historický okamih. Prišiel nás osobne navštíviť pán europoslanec Ivan Štefanec.

      Vyberáme pár otázok z diskusie :

      „Čo Európa robí pre nás pre mladých ľudí?
               Dosiahla mechanizmus riešenia sporov, že riešime rôzne spory mierovou cestou. Vzniklo spoločenstvo čo zabezpečuje istým spôsobom mier vo svete. Snaží sa pomáhať vo svete , nie len riešiť problémy tak ako to  robí na svojom území, ale aj pomáhať tým, čo pomoc potrebujú. Stavanie ciest, nemocníc, škôl a pomáhať naozaj aj tej chudobnejšej časti sveta. Dnes už je to 15 rokov členstva v únií a je tu aj  príležitosť obzrieť sa dozadu čo sa podarilo a čo sa dá urobiť aj lepšie. Tak jednoducho ekonomicky nám dáva samozrejme finančné benefity. Európska únia funguje v princípe vyrovnávania regionálnych rozdielov. Teda tí bohatší pomáhajú financovať cez Európske fondy chudobnejšie časti Európy, aby sa vyrovnávali regionálne rozdiely a tak Slovensko je stále čistým prijímateľom.
              Potom z hľadiska študovania, cestovania a voľného pohybu to je tiež veľký prínos, musíme si uvedomiť čo je to pre nás, lebo je to niečo, čo tu predtým nebolo.“

      Celý článok nájdete na odkaze nižšie.

     • Šálka diskusie s témou extrémizmu

     • Bola to štvrtá a musím povedať, že zatiaľ aj najúspešnejšia Šálka Diskusie. Začínali sme o piatej a už tak pätnásť minút pred začatím začali prichádzať  prvý ľudia, čo nás naozaj všetkých veľmi pozitívne prekvapilo. Hostia prišli taktiež skôr, takže sme s nimi prehodili pár slov, veľmi príjemných, a išli sme na to. Medzi hosťami boli Pavol Struhár, Samuel Marec, Ján Vojtaššák. Všetci sú to naozaj úžasní ľudia, bolo veľmi príjemné s nimi diskutovať. Začal som otázkou „Čo je to vlastne extrémizmus“? Bavili sme sa o tom pomerne dlho a veľmi plodne tak ako o každej téme, ktorá sa rozoberala. Pokračoval som ďalšími dvoma otázkami, no a od vtedy to šlo už bez mňa. Pretože ľudia sa začali pýtať jeden za druhým, proste niečo krásne a úžasné, a každá téma, otázka sa rozobrala do detailov. Aj keď to bola ťažká téma, tak hostia vedeli vytvoriť aj vtipné miesta, jednou, dvoma výstižnými poznámkami.  Najdlhšie sa rozoberala problematika „Prečo sa extrémizmus toleruje“? Táto téma veľmi zaujala. Prebrali sme ju podľa mňa zo všetkých strán a verím, že každý kto položil otázku bol spokojný s odpoveďou. Diskusia trvala približne dve a pol hodiny a to sme nestihli prebrať všetko. Verím ale, že aspoň väčšinu. Po diskusii som sa ešte rozprával s hosťami a ešte raz im poďakoval. Taktiež sme ako vždy hosťom darovali šálky s kresbou, ktoré vyrába jeden člen nášho tímu. Podiskutovať prišlo rekordných štyridsať ľudí, keď to počítame aj s hosťami. Reakcie ľudí, s ktorými som sa rozprával po diskusii boli veľmi pozitívne. Diskusiu sme teda vyhodnotili ako veľmi úspešnú. A hlavne sme spoznali troch úžasných ľudí, s ktorými budeme určite ešte niekedy v kontakte.

     • Európsky certifikát kvality

     • Veľmi nás potešilo, že sme ako jedna zo 70 škôl na Slovensku a zároveň jediná škola na Orave získali Európsky certifikát kvality za projekt Old and New @ me and you. Za tento projekt nám v závere minulého školského roka už bola udelená Národná cena eTwinningu a Národný certifikát kvality, no medzinárodné ocenenie na celoeurópskej úrovni je ešte dôležitejším uznaním za našu vykonanú prácu. Bližšie informácie o projekte si môžete nájsť v záložke Projekty.

     • Župná kalokagatia 2019 - Regionálne kolo

     • Nový úspech našej školy:

      Jakub Plávka: 1. miesto
      Monika Vranová: 1. miesto
      Ivan Banas: 1. miesto
      Petra Kraváková: 1. miesto
      Daniel Jandura: 1. miesto
      Matej Polák: 1. miesto

      Súťaž: Župná kalokagatia 2019
      Kolo: Regionálne kolo

      1. miesto regionálne kolo a 5. miesto na krajskom kole

     • Mimoriadny úspech Martina Lorinca

     • Martin Lorinc na Scénickej žatve

      Z hodnotenia poroty:

      Próza Hlúpenka současné ruské autorky Světlany Vasilenko Blběnka (ve slovenském překladu a úpravě učitele tvrdošínského gymnázia Jaroslava Broze) se stala podkladem pro text, který formou uměleckého přednesu podává divákům a posluchačům student Gymnázia Tvrdošín Martin Lorinc.

      Hlúpenka je obraz Ruska třicátých let viděný očima němé a mentálně zaostalé rodiči opuštěné dívky Hanny. Martin Lorinc v pozici kamaráda – skoro nevlastního bratra Hanny vypráví úryvek z rozsáhlejšího textu, jehož obsahem je nejen obraz společenských poměrů, ale i odpor ke způsobu, jakým se k Hanně chovají dospělí. Lorincův přednes je velmi civilní, zbavený veškerého afektu a patosu. Recitátor vypráví o uštknutí Hanny jedovatou zmijí a o tom, jak se snaží jed z rány vysát ústy, přičemž skrze ránu ve rtu dostane jed do vlastního těla. Stává se tak i on sám tvorem, který by nejradši uštknul všechny, kteří činí jeho svět a také svět Hanny nelidským. Zdánlivě nezúčastněný projev je však důsledně vystavěn na síle slova, skrze které Lorinc předává emoce posluchačům. Technika mluvního projevu je zde zvládnuta bez větších nedostatků a chlapecký projev dospívajícího mladého muže silný zážitek z přednesu Hlúpenky ještě umocňuje.

                                                                                                                        Ladislav Vrchovský

       

      viac na 7. strane  festivalového denníka:

      http://www.scenickazatva.eu/2019/wp-content/uploads/2019/08/1_2019_%C5%BDatvy-dennica.pdf

     • Hotel na vŕšku Ostražica

     • Pozorujte a odmeníme Vás
      Začiatok letných prázdnin priniesol do nášho turistami obľúbeného regiónu opäť niečo nové. Hotel – nie však hocijaký. Nápad postaviť hotel pre drobnú faunu (lienky, včely, zlatoočky a.i.) vzišiel z dielne nášho gymnázia v Tvrdošíne. Žiaci zapojení do medzinárodného projektu „Do sveta 2019“ s pomocou pána školníka hotel skonštruovali, útulne zariadili a hneď 1. júla 2019 vyniesli na úpätie vrchu Ostražica, ktorý sa týči nad oravskou obcou Nižná.
      Hotel je umiestnený v oddychovej zóne pri tzv. studničke a je odtiaľ nádherný výhľad ;) Vedie k nemu nenáročná poľná cestička. Na svojich letných potulkách sa pri ňom zastavte a pozorujte kto sa doň už nasťahoval. Zboku na drevenej konštrukcii je umiestnený obal s tabuľkami, odkiaľ si môžete vybrať papierovú tabuľku, a zaznačiť čo ste pozorovaním zistili. Fotku vyplnenej tabuľky spolu s Vašou mailovou adresou nám pošlite na adresu: 1.ostrazica.hotel@gmail.com
      a začiatkom septembra vyžrebujeme troch aktívnych pozorovateľov, na ktorých čaká odmena. Tabuľku je možné stiahnuť aj z našej školskej stránky priamo tu (.docx).
      Hotel môže slúžiť ako inšpirácia pre Vás, môžete si ho ľahko zostrojiť aj sami doma. Ak si na to ešte netrúfate, nevadí. Stačí, ak na svojich prechádzkach prírodou nazbierate materiál vhodný na takúto stavbu a prinesiete ho k hotelu na Ostražicu alebo priamo k nám do školy do konca septembra 2019 (rôzne šišky, drievka, kúsky machu, nastrihané rúrky slamy). Na jeseň plánujeme postaviť ďalší, ktorý bude umiestnený pri našom gymnáziu. V októbri zorganizujeme tvorivý ateliér, na ktorom sa môžete zúčastniť a spoločne vytvoríme ekologicky prospešné dielo.
      Veríme, že sa hotel čoskoro naplní malými užitočnými návštevníkmi a prispeje k trvalo udržateľnému rozvoju nášho krásneho oravského regiónu. Hotely tohto typu majú svoj veľký význam a ich cieľom je podpora výskytu prospešného hmyzu, bez ktorého by si človek sám neporadil či už v záhradke, či na poli. Vďaka prospešnému hmyzu dokážeme totiž bojovať proti škodcom prirodzenou cestou bez chemických postrekov. Aj na Orave si chceme zachovať čisté a zdravé prostredie pre nás všetkých. Veríme, že sa nám to spolu podarí.

      S láskou Gymnázium Tvrdošín

       

     • Národná cena za projekt eTwinning

     •     Veľmi sme sa potešili, keď sme sa dozvedeli, že náš projekt Old and new @ me and you, ktorý sme robili v rámci programu eTwinning, získal v národnej súťaži 3. miesto v kategórii žiakov 13 – 19 rokov.
          Dňa 26. 6. 2019 sa teda študenti sexty, p. riaditeľka a p. Dzuriková vybrali do Bratislavy na slávnostné odovzdávanie cien. Konalo sa v centre vedy Aurélium. Ceremónia sa začala príhovormi pani Sokolíkovej z Národnej podpornej služby a prorektora Žilinskej univerzity p. Matiaška, po ktorých nasledovalo prekvapenie – laserová show. Následne boli oceňované projekty v jednotlivých kategóriách, pričom každý učiteľ a jeho žiaci krátko predstavili svoj projekt. Bolo to veľmi zaujímavé a inšpiratívne. Po skončení oficiálnej časti mali všetci možnosť vyskúšať si rôzne pokusy v centre vedy. Na záver bol zabezpečený chutný spoločný obed i osviežujúci nanuk.
          O projekte Old and new @ me and you sa môžete viac dozvedieť na webovej stránke projektu, ktorú vytvorila študentka Karina Šprláková.

          

     • Z Oravy do sveta

     • Nultý ročník Boja o Dublin má svojich víťazov. Karina, Vanessa a Dominika, študentky sexty z Gymnázia v Tvrdošíne, známe ako YOUNGSTERS, prežili nádherný víkend v írskom Dubline.
      Ocenenie bolo odmenou za vytvorenie webovej stránky ZistiViac. Prostredníctvom svojej stránky ponúkajú mladým ľuďom rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi plniacimi si svoje sny. Chcú ukázať mladým, že keď sa chce, všetko sa dá. Aj ich sen, navštíviť Dublin, sa stal skutočnosťou. Veď kto z mladých by nechcel navštíviť Google, Facebook, porozprávať sa pri káve s veľvyslancom, stáť na pôde slávnej Trinity College, naháňať ,,čajkotrosy“, blúdiť po miestach ako Joyceov Odysseus, nakupovať v Penneys, počúvať írske melódie vychádzajúce z tradičných barov v štvrti Temple Bar?
      A sny sa plnia ďalej. Dievčatám ponúkla spoluprácu webová stránka Na Orave dobre. Dominika sa stala externou redaktorkou NOIZZ.sk. Ktovie, čo ich v živote čaká.
      Na začiatku bol nápad a snaha pomôcť mladým ľuďom rozvíjať podnikavosť, tvorivosť, angažovanosť, kritické myslenie, odovzdať vlastné skúsenosti. Posunúť spoločnosť vpred vzdelávaním mladých ľudí sa snažia organizátori súťaže Boj o Dublin, členovia občianskeho združenia Oravská raketa, Ján Laurinčík, Juraj Bukna, Ondrej Bukna, Marek Kapičák a Pavol Matlák. Sami sú dôkazom, že aj z Oravy sa dajú robiť veľké veci. 

     • Martin Lorinc - víťaz 65. Hviezdoslavovho Kubína

     •  

      Martin Lorinc na tohtoročnom 65. Hviezdoslavovom Kubíne získal 1. miesto vo IV. kategórii v prednese prózy s textom Svetlany Vasilenko Hlúpenka.  Na videu si môžete pozrieť nielen ocenenie, ale aj celý víťazný prednes. Martinovi k mimoriadnemu úspechu srdečné blahoželáme a prajeme podobne úspešne účinkovanie na 97. ročníku Scénickej žatvy v Martine.

       

       

     • Zasadil som strom 2019

     • Daždivý máj zazelenal zimou vysušené rastliny a vytiahol von priaznivcov jarných vychádzok.
      Na školskú vychádzku sa 28. mája vydali aj tri triedy Gymnázia v Tvrdošíne – Prima, Sekunda a Tercia.
      Z akého dôvodu? ZASADIŤ STROM – presnejšie vysadiť celý lesík, tj. cca 250 stromčekov tzv. karpatskej zmesi – smrek, buk a jedľa. Malé skupinky žiakov postupovali od určenej línie postupne nahor až po vyznačenú hranicu. Odborníci zo štátneho podniku LESY SR – lesní inžinieri z odštepného závodu Námestovo – vysvetlili ako správne vykopať jamku a zasadiť stromček. Vedeli ste napr., že každý druh stromu musí byť vysadený v rôznych vzdialenostiach od seba a nielen tak „od buka do buka“?? Nuž, táto pre niektorých prvá skúsenosť so zalesňovaním vyvolala úsmevné situácie, no predovšetkým priniesla možnosť nadobudnúť nové kompetencie.
      Prácu nakrátko prerušil dážď, ale nakoniec sme spoločne vysadili aj zostávajúce stromčeky.
      Príjemným prekvapením na záver bola opekačka s občerstvením, pripravená pracovníkmi už spomenutého lesného závodu, a malý darček pre každého.
      Popri práci sme sa dozvedeli rôzne zaujímavosti z oblasti lesného hospodárstva u nás i v zahraničí, mohli sme si vychutnať výhľad na Oravskú priehradu a okolité vrchy a obce.
      Veríme, že zalesňovanie  nášho regiónu bude úspešne pokračovať, a my sa už tešíme, ako NÁŠ LESÍK bude rásť a prosperovať. 

     • Slávik Slovenska

     • Krajské kolo súťaže v speve ľudových piesní Slávik Slovenska. Evičke ďakujeme za skvelú reprezentáciu.

     • Tenisový úspech

     • Majstrovstvá regiónu v kategórii starších žiačok v tenise - Žilina 18. 5. - 21. 5. 2019. Barborka Šašková (spolu so Sofiou Svitkovou) získala 3. miesto v štvorhre. V dvojhre patrila medzi osem najlepších. Barborka, blahoželáme!

     • Veľkonočná kvapka krvi

     • V piatok 12. 4. 2019 miestny spolok SČK v Tvrdošíne v spolupráci so ZŠ M. Medveckej v Tvrdošíne a Národnou transfúznou službou v Martine zorganizovali Veľkonočnú kvapku krvi.
      Svojou ,,kvapkou“ prispeli naši maturanti – študenti oktávy a IV. A.     • Štvrtý ročník Splavu rieky Orava s AFS

     • Už vám niekto zrušil program 20 minút pred príchodom pozvaných hostí?
      Už ste niekedy omeškali loď a ostali na ostrove s Francúzom, Španielkou, Belgičanom Thajkou...?
      Už ste niekedy dúfali, že aj trinástim stopujúcim ľuďom by mohlo zastaviť auto?
       
      Tieto a ešte mnohé iné úsmevné momenty sme zažili na už tradičnom splave rieky Oravy, ktorý naše Gymnázium organizuje pre zahraničných študentov z organizácie AFS. Tento rok to bol už štvrtý ročník. Víkend od 24.-26.5. bol naozaj pestrý. Martin z Francúzska, Sonja z Ameriky, Chiara a Elisa z Talianska, Bambi z Thajska, Brecht z Belgicka, Constanza z Čile a Gisele zo Španielska boli tri dni hosťovaní v rodinách našich študentov, navštívili Oravský hrad, Slanický ostrov umenia, dokonca si niektorí zahrali aj laser game v Námestove. Konverzovalo sa vo všetkých jazykoch, vznikli nové priateľstvá. Toto všetko by však nebolo možné bez pomoci našich študentov, ich ochoty a kreativity. A taktiež podpory zo strany rodičov, ktorým patrí veľké ĎAKUJEM (špeciálne najlepšiemu šoférovi autobusu Jožkovi s manželkou). Sme vďační, že vás máme!

      PS: Mimochodom, nechce niekto hosťovať zahraničného študenta na 3, 5 alebo 10 mesiacov v budúcom školskom roku? Viac info u p.u.Hrubcovej alebo na stránke ASF.