• Gymnázdniny 2022

     • Milí rodičia,
      radi by sme pre Vaše mladšie deti ponúkli trojdňový letný komunitný minitábor GYMNÁZDNINY v priestoroch Gymnázia Tvrdošín. Vzhľadom na program sme museli obmedziť vek účastníkov na 5 -10 rokov. Tábor je celkom bezplatný, jediné, čo deti potrebujú, je vlastná strava. Všetky pokyny sú v priloženom dotazníku.

     • Francúzsky jazyk to je láska na celý život


     • "Čím ťažšia je práca, na ktorú v mene lásky venuješ svoje sily, tým väčšie je tvoje nadšenie."
      Antoine de Saint Exupery francúzsky spisovateľ a pilot

      Na celom Slovensku je len JEDNA škola, ktorá má ocenených najviac učiteľov francúzskeho jazyka.
      Tá JEDINÁ škola je Gymnázium v Tvrdošíne.

      Slávnostné oceňovanie sa konalo v júni na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pri príležitosti 30. výročia založenia SAUF – Slovenskej asociácie učiteľov francúzštiny – si pamätnú medailu prevzalo viac než päťdesiat učiteľov FRJ z celého Slovenska.

      Medailu a ďakovný list dostali až dve pedagogičky dlhé roky pôsobiace na gymnáziu v Tvrdošíne: Mgr. Anna Poláčková a Mgr. Veronika Harmatová.

      Veríme, že ich láska k francúzštine a práci s mladými bude inšpirovať nové talenty a otvorí brány všetkým, ktorí sa po francúzsky chcú učiť.

      "Ak chceme dosiahnuť veľké veci, musíme snívať aj konať." Anatole France francúzsky spisovateľ 

     • Odovzdávanie diplomov

     • Dnes naše gymnázium navštívila pani Janka Kostovčáková zo ZMUDRI do škôl a odovzdala študentom

      III.  A a septimy diplomy za absolvovanie programu Ako nenaletieť hoaxom a klamstvám na internete.

      Za milú návštevu srdečne ďakujeme a študentom blahoželáme :)

     • PONOŽKY S MYŠLIENKOU

     • Poznáte CHVÁLONOŽKY? Je tu ďalšia výhoda pre vás! Zliav nikdy nie je dosť, preto prichádza ďalšia. Všetci študenti a učitelia Gymnázia v Tvrdošíne získavajú zľavu 30% na online nákup Chválonožiek na https://chvalonozky.sk/ Stačí zadať zľavový kód "englishstar".

     • Zľava 30% a nohy v pohode

     • Ako poďakovanie za účasť v súťaži EnglishStar sme všetci, žiaci i učitelia, dostali od reklamného partnera súťaže, firmy FUSAKLE unikátny kód pre našu školu na zľavu 30% na celý sortiment tovaru. Toto je náš kód: NJOY-7977 (neplatí na kolekciu POMOC UKRAJINE, kolekciu POMÁHAM a už zľavnený sortiment).

      Zľavový kód si môžeme uplatniť až do 31.12.2022.

     • Fair Play?

     • V rámci projektu eTwinning sme sa s III.A od februára venovali téme športu a rozvoja osobnosti. Spolupracaovali sme so školami v Taliansku a Španielsku. Uskutočnili sme viacero online stretnutí a projektových aktivít, napr. návrh loga projektu, prezentácie o športe v našom meste a regióne, kvíz o športe, pozeranie filmu a diskusiu o histórii futbalu, o osobnostných kvalitách; graficky sme upravovali citáty o športe, zmerali sme si sily v behu na 60m a pod. Za aktívnu účasť si tretiaci zasluhujú veľkú pochvalu.

      Väčšina študentov tvrdí, že vďaka projektu si zlepšili angličtinu a digitálne zručnosti. Podobný projekt by odporučili aj ostatným študentom a uvítali by ho i na iných predmetoch.

      Tu si môžete pozrieť záverečné spoločné VIDEO o našich aktivitách a spoločnú VIRTUÁLNU GALÉRIU citátov o športe a osobnosti.

     • DILONGOVA TRSTENÁ

     •  (celoslovenská súťaž v prednese duchovnej poézie a prózy)

      Adam a jeho 1. miesto v predese prózy; Jarko a jeho kolega v porote prednesu poézie

     • Deň životného prostredia a MÓDNY PRIEMYSEL

     • Tvoj outfit má VPLYV NA SVET – vedel/-a si?
      Na spolužiakov, na prírodu, na vodné zdroje, dýchateľný vzduch, na ľudské práva, na svetový mier.. neveríš?

      Pozrime sa spolu na to aká je SKUTOČNÁ CENA oblečenia.

      Už teraz si na nástenke EnvirOkienko môžeš pozrieť tipy na GREENfluencerov a zaujímavé podcasty venované téme FAST FASHION.

       

      VEĽKÁ CESTA OD VLÁKNA KU KONEČNÉMU VÝROBKU

      Súťaž tried: vyberte si jeden kúsok oblečenia (tričko, klobúk, tenisky, rifle, opasok,...) a vytvorte veľkoplošný plagát na tému: VEĽKÁ CESTA od vlákna ku konečnému výrobku. Čas na tvorbu do 12.6. Plagáty budú od 13.6. vystavené v priestoroch školy a žiaci i učitelia budú hlasovať za najvydarenejšie dielo. Vyhodnotíme a odmeníme 30.6.

       

      BUĎ ORIGINÁL

      Súťaž jednotlivcov: 6.6. príď v oblečení/ s módnymi doplnkami (ideálne vlastnoručne) vytvorenými z ne/recyklovaného materiálu (noviny, plastové poháriky, pozlátko, obaly z cukroviniek, zipsy, fólie, atď) - fantázii sa medze nekladú. Diela/outfity budú odfotené a vyhodnotené odborníčkou na udržateľnú módu.
      Najlepší nápad bude ocenený.

      Inšpiruj sa:

      https://zaujimavysvet.webnoviny.sk/outfity-celebrit-z-recyklovanych-materialov/

     • Víkendová návšteva Oravy

     • Počas posledného májového víkendu (27.-29.5.2022) pripravili naši dobrovoľníci v spolupráci s organizáciou AFS program pre zahraničných študentov, ktorí sú hosťovaní na Slovensku v rámci 10 mesačného študijného programu. Ela z Fínska, Sophie zo Španielska, Alice z Talianska a samozrejme Gabi z Tenerife, ktorá navštevuje našu školu strávili 3 dni v rodinách žiakov, vyskúšali si plavbu na plti, navštívili Oravský hrad, zažili atmosféru v novej rodine. Veríme, že sa im víkendový program páčil a z Oravy si odnášajú príjemné spomienky.

      Tejto akcie sa zúčastnili aj 2 dievčatá z prímy. Položili sme im pár otázok, pretože nás ich záujem príjemne prekvapil.
       

      Prečo ste sa rozhodli zúčastniť na tejto akcii?

      Klaudia: Nemala som na sobotu žiaden program a o akcii mi povedala ešte aj maminkina kamarátka. Tak som si povedala, že pôjdem.
      Bianka: Ani ja som nemala na víkend program, len som sa bála, aby som tam nebola sama z triedy.

      Aké boli zahraničné študentky?

      Klaudia:  Milé a priateľské, aj som sa s nimi porozprávala... o hocičom.
      Bianka: Milé, ale moc som sa s nimi nerozprávala.

      Ako sa vám páčil spoločne strávený deň?

      Klaudia: Splav bol super, páčil sa mi aj spoločný obed v pizzerii. Nepáčilo sa mi, keď nám sprievodca na hrade rozprával o mučení, hovoril skoro o každej poprave a veľmi detailne. Myslím si, že ani ostatným sa to nepáčilo.
      Bianka: Splav aj hrad boli super, mne sa veľmi páčilo.

      Keby ste mali možnosť, hosťovali by ste zahraničného študentka / študentku?

      Klaudia: Áno, môže to byť zábava, mohli by sme vyskúšať uvariť ich jedlo, viac sa porozprávať a ešte aj pomôcť.
      Bianka: Áno, ale asi neskôr, keď budem staršia, aby sme si lepšie rozumeli a mohli sa viac porozprávať.
       

     • Májová VIEDEŇ

     • Pre našinca je hlavné mesto Rakúska symbolom noblesy a do istej miery spoločnej histórie, ale tiež zábavy a nákupných radovánok.V posledný májový piatok sme sa vybrali za poznaním, zábavou a umením práve do Viedne.

      Navštívili sme Vojenské múzeum HGM, ktoré ponúklo prehliadku rakúskej histórie v revolučných časoch (1789-1849) a v období dvoch svetových vojen. Vedeli ste, že práve na tomto mieste sa nachádza automobil, v ktorom sa viezol František Ferdinand d‘Estée? Atentát na tohto následníka trónu v Sarajeve bol rozbuškou pre vypuknutie jedného z najkrvavejších vojnových konfliktov.

      Prechádzka centrom mesta nás príjemne naladila. Vychutnávali sme si hrejivé slnko, zakvitnuté kvetinové záhony a obdivovali krásnu architektúru historických budov Belvederu, Hoffburgu a Stefansdomu.

      Dozvedeli sme sa aj to, že káva so šľahačkou vôbec nie je viedenská a darmo by sme si ju pýtali v miestnych kaviarňach.V prírodovednom múzeu sme si mohli vyskúšať výzor praľudí a v múzeu umenia nás nadchol kumšt flámskych maliarov.Trochu adrenalínových zážitkov ponúkol zábavný park Prater Wien a návšteva nákupného centra na južnej periférii mesta.

      Už sa tešíme na ďalšiu návštevu Viedne.

      Auf Wiedersehen !

     • Súťaž English Star

     • A máme tu výsledky medzinárodnej súťaže English Star. Zúčastnilo sa jej 33 študentov, ktorí súťažili v štyroch kategóriách. Z nich 26 malo viac ako 80% a získajú diplom so zlatou medailou. Najlepšie výsledky v jednotlivých kategóriách dosiahli: príma - S. Zaťková, A. Bucková, M. Dudová; sekunda - E. Slimáková, E. Ďaďová, K. Hulejová; tercia - T. Jaško, S. Laurinčíková, A. Jarošová; kvarta - O. Veselý, S. Branický, L. Habovštiaková. Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov!

     • S Erasmom v Nemecku

     • V dňoch 9.-15.mája sa naša škola zúčastnila na spoločnom stretnutí s krajinami Česko, Nemecko a Maďarsko v rámci projektovej mobility Erasmus+. Žiaci a pedagógovia prežili spoločne projektový týždeň v mestách Braunschweig a Wolfsburg v spolkovej republike Dolné Sasko. Program pripravený nemeckou partnerskou školou – Gymnasium Ricarda Huch bol plný aktivít, výletov i prekvapení. Žiaci, ktorí sa už poznali z predchádzajúcich stretnutí alebo online video hovorov, sa tešili na spoločné chvíle. Popri napĺňaní cieľov projektu s témou Národnosť a identita, workshopoch a prezentáciách sme navštívili bývalú colnicu, ktorá do roku 1989 rozdeľovala východné a západné Nemecko, historickú časť Braunschweigu, Autostadt Wolfsburg, poznávali sme nových ľudí, zdokonaľovali sa v jazykoch. Touto, v poradí štvrtou mobilitou, končí naša vzájomná spolupráca na projekte. Môžeme ho označiť za veľmi úspešný, aj keď bol hneď od začiatku poznačený pandemickými opatreniami a zákazom cestovania. Navštívili sme všetky krajiny a splnili stanovené ciele. Nakoľko sme si ako partneri rozumeli a spolupráca bola vynikajúca, všetky krajiny sa opäť zapojili do výzvy 2022 Erasmus+ projektov a požiadali o nový grant, ktorý sme získali! Takže dovidenia v novom školskom roku 2022/2023 s novým Erasmus+ projektom priatelia!

     • Exkurzia sekundy do Trenčína

     • Veľmi sa tešíme, že už môžeme zase bez obmedzení cestovať, preto sme pre našich sekundánov zorganizovali dejepisno - historicko - teambuildingovú exkurziu do Trenčína. Žiaci sa osobne podieľali na plánovaní akcie, o všetkom spoločne  hlasovali. Rozhodli sme sa cestovať vlakom, čo už samotné bolo príležitosťou pre získanie nových zážitkov a zručností. Navštívili sme miesto s rímskym nápisom na hradnom brale z roku 179  n.l. Nasledovala prehliadka Trenčianskeho hradu a hradného areálu s povestnou studňou lásky, potom krátka prehliadka mesta a nakoniec spoločná zábava v lasergame Laugo.   

     • AKADÉMIA VEĽKÝCH DIEL

     • V týchto dňoch sa uskutočnil posledný z 25 seminárov Akadémie veľkých diel, ktorú naše Gymnázium poskytlo študentom ako možnosť zlepšiť sa v diskutovaní, v študijných zručnostiach a čítaní s porozumením. Prostredníctvom veľkých diel z oblasti literatúry, hudby, filmu a výtvarného umenia spoločne hľadali krásu, hĺbku diel a ich odkaz pre dnešného človeka.  

      AVD sa realizovala pod záštitou Kolégia Antona Neuwirtha . Bola ponúknutá všetkým študentom od 14 do 19 rokov. Vytvorili sme skupinu spolu so  SPŠIT I. Gessaya. Navzájom sme sa obohatili i zabavili. Pomocou vstupného a výstupného SCIO testu mali účastníci možnosť overiť si svoje zlepšenie v spomínaných oblastiach. Na záver im budú udelené certifikáty.  

      Akadémiu budeme ponúkať aj v budúcom školskom roku.

     • ZJEDNOTENÍ V ROZMANITOSTI

     • DEŇ EURÓPY na Gymnáziu v Tvrdošíne patrí k tradičným podujatiam, ktoré spájajú školskú komunitu a otvárajú pomyselné dvere k poznaniu iných národov a kultúr.Slovensko sa v roku 2022 stáva plnoletým členom EÚ a my sme si tento moment pripomenuli výnimočnou oslavou osemnástky. ;)

      Príprav sa ujali študenti II.A a ponúkli veľmi originálne aktivity počnúc vedomostným Kahoot kvízom spojeným s indíciami rozmiestnenými na chodbách školy, cez jednotlivé stanovištia až po anketu na tému Európskej únie.Jednotlivé triedy sa v duchu hesla „Zjednotení v rozmanitosti“ dohodli ktorú európsku krajinu budú reprezentovať svojím oblečením. Módnu prehliadku vo farbách Írska, Fínska, Estónska či Francúzska korunovali sólo outfity Španielska, regiónu Bavorska, Česka, Francúzska, Švédska a Chorvátska. Krása rôznofarebných národných krojov, hudobné hádanky - tóny typické i menej známe, zaujímavosti z oblasti európskeho športu, niekdajšie národné meny v podobe autentických bankoviek, obrázky na rube euromincí, slepá mapa s hranicami i bez hraníc – to všetko kraľovalo v priestoroch školy a lákalo súťaživých žiakov, študentov a učiteľov. Správne odpovede súťažiacich sa dostali do osudia tomboly. Spoločnými silami mohli jednotlivé triedy získať vstupenku k „švédskym stolom“ a vychutnať si špeciality z Belgicka, Ukrajiny, Slovenska, Švajčiarska, Turecka, Francúzska, Talianska aj Nemecka. Európsky zážitok pre chuťové poháriky bol neopakovateľný.

      V otázkach monetárnej oblasti najlepšie uspela trieda Kvarta – čaká ich sladká odmena.Návšteva z Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku – pani Nadia Nováková – sa stretla so školskými ambasádormi projektu EPAS (European Parliament Ambassador School), ktorého cieľom je zvýšiť informovanosť mladých ľudí o dianí v Európskej únii a uvedomiť si možnosti svojho konania v každodennom živote, a najmä zaujímať sa o svoju úlohu, ktorú majú ako euroobčania. Pani ambasádorka prijala na besede zaujímavé podnety, priblížila užitočné informácie týkajúce sa kariéry v európskych inštitúciách (EPSO) a odpovedala na otázky tvrdošínskych gymnazistov, ktorí chápu účasť na eurovoľbách ako príležitosť pre lepšiu budúcnosť kontinentu i rodnej krajiny. Mnohí sa chystajú študovať v zahraničí, získať nové profesijné zručnosti, prehlbovať pracovné skúsenosti a vrátiť sa domov plniť svoje sny. Veríme, že budú veľkolepé a naplnené. 

      Bodkou za Dňom Európy bolo žrebovanie tomboly. Za zvukov Ódy na radosť v nemeckej jazykovej verzii pani ambasádorka vybrala dvanásť mien – symbolických dvanásť hviezd na vlajke Európskej únie. Program sa naplnil a my sa už tešíme na ďalšie európske projekty.

     • Slávik Slovenska 2022

     • Po malej prestávke spôsobenej pandémiou sa v priestoroch ZUŠ v Nižnej znova ozýval spev ľudových piesní. Dňa 12. 5. 2022 sa uskutočnilo okresné kolo súťaže Slávik Slovenska 2022.

      Za skvelú reprezentáciu školy ďakujeme našim (vekom malým, hlasom a srdiečkom veľkým) speváčkam Emke a Miriamke. Nech vo vás vzťah k folklóru a spevu pretrváva aj naďalej :)

     • Deň Európy

     • Slovensko už nie je žiadny nováčik v EÚ, ako členský štát EÚ sa podieľa na rozhodnutiach o budúcom smerovaní celého kontinentu, a dalo by sa predpokladať, že sme informovaní Euroobčania..
      Je to naozaj tak? Dobre si to premyslime.
      Zmenu zakaždým treba začať od seba.

      Pozývame Vás na celoškolskú akciu na naše tvrdošínske GYMNÁZIUM.
      Škola bude v ten deň (V STREDU) prezentovať heslo ZJEDNOTENÍ V ROZMANITOSTI – (každá trieda – jeden štát). Dohodnite sa spoločne ako trieda, ktorú európsku krajinu budete v ten deň reprezentovať oblečením (typickými kúskami, folklórom, farbou.. veď vy na niečo originálne určite prídete).
      Čaká vás množstvo prekvapení, súťaže na stanovištiach cez prestávky, vedomostný kvíz, anketa aj TOMBOLA.
      Cien bude toľko ako hviezd na vlajke Európskej únie. ;)
      Súťažte, zapájajte sa a všímajte si všetko, čo sa týka Európy – nástenky, indície na chodbách školy.
      Čím viac sa zapojíte, tým väčšiu šancu v tombole máte.
      Cez veľkú prestávku si ako trieda vyzdvihnite vstupenku (stanovište vedľa UFRJ) na ŠVÉDSKE STOLY. Pripravíme európsky zážitok aj pre chuťové poháriky.

      Tešíme sa na Vás.

      Nezabudnite BYŤ ZJEDNOTENÍ V ROZMANITOSTI.